טיפים לבחירת יאכטה קטמרן

מפרשית קטמרן isla 40

איך בוחרים יאכטה קטמרן ? 

לפני שנבין את השיקולים השונים לבחירת יאכטה קטמרן, חשוב להדגיש את היתרונות הרבים של קטמרן:

 • יציבות על המים
 • גובה הגשר מפני הים 
 • שטח ומרחב ציבורי רחב ומרווח 
 • נוחות מחייה גבוהה – חדרים מרווחים, סלון ומטבח כמו בבית
 • פוטנציאל גבוהה להפלגה מהירה ונכונה 
 • שוקע רדוד – יכולה להתקרב קרוב יותר לחוף ובמפרצים השונים

בעשרים השנים האחרונות קטמרנים הפכו מסירות ייחודיות בנוף שמיוצרות במשורה ורק לבעלי עניין, לכלי שייט מבוקשים מאד הנמצאים בייצור סדרתי בכל המפעלים הגדולים בעולם. 

בהתאם למגמה העולמית של הביקוש למעבר מיאכטה מונוהול ליאכטה קטמרן, היצע הסירות גדל באופן משמעותי והאפשרויות לקניית קטמרן התרחבו וגדלו משנה לשנה.

השאלה איך נוכל להחליט איזה יצרן או אפילו איזה דגם קטמרן לבחור? נהייתה רלוונטית יותר לצרכן. 

קטמרן Astrea 42 fountain pajot

מה השיקולים לבחירת יצרן או דגם של יאכטה קטמרן?

כדי לתת תשובה טובה, עלינו להגדיר לעצמנו איזה שימוש אנו מעוניינים לעשות עם הסירה, אבל לפני הכל צריך להתייחס ל אלמנטים של ״משולש הזהב״ בתכנון כלי שייט:

 1. ביצועי הפלגה גבוהים
 2. נוחות ובטיחות הפלגה ומחייה
 3. עלות הסירה
 4. הצרכים שלי – איזה קטמרן הכי מתאימה לי?

נרחיב מעט על שלושת האלמנטים האלו שמאוד חשוב להכיר ולהבין לפני בחירת דגם או יצרן של היאכטה קטמרן הבאה שלכם:

ביצועי הפלגה גבוהים וללא פשרות –

את השאיפה למהירות וביצועים גבוהים מכתיב היצרן במספר אלמנטים של עיצוב ואיבזור של יאכטה קטמרן:

 • חיסכון מקסימלי במשקל
 • בנייה של בידונים צרים ועמוקים מחומרים מרוכבים כגון סיבי פחמן ואפוקסי
 • מערך גדול ועוצמתי עם מפרשים בטכנולוגיה מתקדמת
 • חבלי שליטה מסיבי קוולר ודיינמה
 • חרבות מתרוממות להעלאת יכולת החידוד
 • מפרשים א-סימטריים
 • מכשירים אלקטרוניים ברמה הגבוהה ביותר
יאכטה קטמרן מדגם 40 פיט בהפלגה
מפרשית קטמרן isla 40 החברה fountain pajot יבואן: a.g yachting

נוחות ובטיחות בהפלגה:

תיהיו בטוחים שהיצרן חושב הרבה איך לייצר את הקטמרן ככה שלכם יהיה נוח, הרי בסוף יאכטה קטמרן זה בית לכל דבר. בואו נדגיש כמה אלמנטים בקטמרן שהופכים את ההפלגה והחיים על הסירה לנוחים יותר:

 • גשר עליון המספק מספיק מקום גם למזרוני שיזוף וגריל גז
 • בידונים רחבים שמאפשרים להכניס אפילו מיטה בגודל קינג סייז לקבינה
 • יכולת ראייה של 360 מעמדת ההגה או יכולת ראייה רחבה 
 • עמדת שליטת הגה פנימית בתוספת לעמדת שליטה חיצונית
 • חבלי שליטה למפרשים שמגיעים עד הקוקפיט
 • וינצים חשמליים לחבלי המפרש והעוגן
 • יכולת שליטה מרחוק על הורדה והעלאת עוגן
יאכטה קטמרן מדגם סאמנה 59 פיט

איבזור הסירה:

אלמנט נוסף לקטמרן נוחה ומפנקת הוא מחשבת היצרן על מקום איחסון ואיבזור הסירה שהוא חלק בלתי נפרד משגרת החיים על הקטמרן שלכם:

מקרר ביתי גדול עם פריזר ומיני בר נפרד לקוקפיט, מכונת כביסה ומייבש, מדיח כלים, מכונות קפה וקרח, ריהוט אלגנטי ועיצוב מותאם אישית לנוחיות מקסימלית בעגינה או במרינה, סירת דינגי חצי קשיחה עם מנוע גדול, רמקולים איכותיים וטלוויזיה, גנרטור שיפעיל את כל מכשירי החשמל ומתפיל מים שלא נצטרך לחסוך במים מתוקים. בקיצור, כל מה שטוב בחיים האלו.

עלות הסירה:

קניית יאכטה (כמו כמעט כל דבר בחיים) היא אמנות הפשרה, ורוב הזמן מי שיכתיב את התוצאה הסופית היא העלות.  לפני שאתם רצים לבנק לאשר את הרכש החדש, כדאי לזכור שעלות רכישת הסירה היא רק חלק (אם כי הוא מאד משמעותי) בהוצאות הכרוכות בהחזקת סירה. מלבד עלות הסירה קיימות הוצאות נוספות שצריך לקחת בחשבון:

ביטוחים, מיסים, דמי עגינה, חשבונות דלק חשמל ומים, רכישת כלי עבודה וחלפים (במקרה הזול) או תשלום לטכנאים (במקרה היקר), טיפולים שוטפים ובלאי של ציוד. 

בכלי מורכב כמו יאכטה, אפילו שדרוגים קטנים ושוליים יחסית יכולים לעלות לא מעט (במיוחד אם הם לא חלק מהתכנון המקורי אלא תוספות After Market).

דוגמא של סלון מפנק ביאכטה מפרשית קטמרן מדגם alegria 67

איזה יאכטה קטמרן אתם הייתם רוצים לרכוש? הסירה שתענה על הצרכים שלכם!

אוקיי, אז למדנו שיש מספר משתנים המגדירים את ה״אופי״ של הסירה. עכשיו נסו להגדיר מהו אופי השימוש שאתם מייעדים ליאכטה קטמרן שלכם:

בקצה אחד ישנם ימאים ספרטניים שאוהבים להפליג שעות ארוכות עם צוות מצומצם מבלי להפעיל מנוע, לבלות זמן במפרצים בודדים, לתקן תקלות בכוחות עצמם, לחצות אוקיינוסים רחבי ידיים ורק שלא ייגמר להם הים..

בקצה השני נמצא את בעלי היאכטה שרוצים להנות מהנוף של המרינה עם חברים ומכרים, לשתות איזה משקה קטן, לצאת להפלגה קצרה בים, מדי פעם לצאת להפליג באזור חדש (ואם אפשר, שיהיה באיזי עם ים שקט וצלול, רוח קלה ושמש נעימה). 

בין שתי האפשרויות הללו, נמצא את הרוב המכריע של בעלי היאכטות: אנשים שנהנים מהפלגה של מספר שבועות בשנה בין איים ומפרצים בחו״ל, מהאתגר של אחזקת יאכטה ומהשקט שיש רק בים.

לכל אחד מהדמויות הללו ישנה היאכטה שתתאים לו, עליכם לחשוב היטב על האופי שלכם כימאים ועל אופן השימוש המיועד ביאכטה לפני הרכישה, כדי לא להגיע למצב בו אתם מתוסכלים בדיעבד מהבחירה שעשיתם. 

זכרו שאין סירות גרועות רק חוסר התאמה לצרכים…

קטמרן AURA 51 fountain pajot יבואן – a.g yachting

מה גודל היאכטה שכדאי לבחור?

ככל שהסירה גדלה כך ניתן להפליג עליה מהר יותר, בנוחות גדולה יותר ועם צוות גדול יותר.

עם זאת, עלות האחזקה עולה משמעותית ככל שהסירה גדולה יותר (יותר כסף לעגינה במרינה, המערכות מורכבות יותר ולכן גם יקרות, הציוד כבד וחזק יותר כדי להתמודד עם הכוחות והלחצים וכן הלאה..).  חשוב לא להתפתות להשוואות בנוסח ״למי יש גדול יותר?״ ובמקום זה להתרכז בשאלה ״מה אני רוצה/ צריך באמת?״ מה היא הקטמרן שהכי תתאים לי. היום קיימות יאכטות קטמרן בגדלים של 40 פיט עם עיצוב חדשני, מרווח ועדכני ככה שתרגישו שאתם מפליגים על סירה הרבה יותר גדולה. 

מה התקציב שלכם?

כפי שכבר הבנתם, עלות רכישת הסירה היא הגורם המגביל המשמעותי ביותר למי שרק רוצים לבלות קצת על יאכטה בים.

מי שמשוטט באופן קבוע באתרי אינטרנט למכירת יאכטות או צופה בסרטוני יוטיוב שונים, עלול לקבל דעה מוטעית שאפשר לקנות סירה טובה בזול ותיקונים מורכבים של סירות ישנות נעשים בקלות ובמהירות.  בעולם האמיתי המצב קצת שונה, בחנו היטב את הדגם שהכי מתאים לכם והגדירו מראש את התקציב שלכם לרכישת יאכטה קטמרן. 

קנייה של יאכטה קטמרן יד שנייה

בקנייה של כלי שייט יד שנייה או יותר יש להקפיד על ביצוע סקר מקיף ומקצועי לפני הרכישה, ייתכן שהצבע הטרי מסתיר סדקים בגוף הסירה או שהמנועים לא טופלו כבר תקופה ארוכה ולכן תאלצו להחליף אותם בקרוב. 

כלל אצבע מוכר אומר שעלות האחזקה השנתית היא כ 10%-20% מערך היאכטה כל שנה, וכל מערכת שלא פעלה לעיתים קרובות (או לחילופין טופלה באהבה ומסירות), עלולה להתקלקל בזמן הכי פחות מתאים. במקרה כזה, בקשו מהבעלים הקודמים יומן טיפולים או תיעוד של ההוצאות על חלפים ומערכות חדשות. אם לא קיים דבר כזה, שיקלו פעם נוספת האם הצעת המחיר שהגשתם אכן הולמת את מצבה של הסירה.

קניית יאכטה קטמרן חדשה

לקניית יאכטה קטמרן חדשה מהמפעל יש יתרונות רבים, היצרן לרוב נותן אחריות לתקופה לא קצרה, לסירה יש ״ריח של חדש״ כל המערכות חדשות ופועלות היטב והכי חשוב, אתם יכולים לשנות מה שלא מתאים לכם ולעצב את היאכטה כרצונכם עוד בשלב התכנון. 

עם זאת חשוב לזכור שגם לסירות חדשות יש תקופת הרצה בה צצות תקלות שונות וכמובן, העלות גבוהה יותר. 

במקרה כזה חשוב מאוד לברר מי הנציג המקומי של המותג אותו אתם עומדים לרכוש. 

קנייה של סירה חדשה היא אירוע מרגש עם המון אי וודאות ואתם רוצים לידכם את הנציג המיומן ביותר, שמכיר את השטח ומחובר לאנשי מפתח בתעשייה. אדם מנוסה ומקצועי שיוכל לתת לכם ייעוץ, שירות, חלקי חילוף ייחודיים ותמיכה גם לאחר הרכישה.

חברת A.G Yachting מתמחה במכירת ותחזוקת יאכטות מנועיות וקטמרנים איכותיות מבית פאונטיין פיג׳ו. צרו איתנו קשר עוד היום לייעוץ על רכישת היאכטה הבאה שלכם.

אולי יעניין אותך גם