טיפים לשמירה על הסביבה הימית בזמן חופשה על יאכטה

שמירה על הסביבה הימית בזמן חופשה על יאכטה

כמטיילים וכימאים, לקהילת השייטים יש אינטרס לשמור על יעדי ההפלגה המובילים נקיים וטבעיים, ולקיים מערכת יחסים מכבדת עם הסביבה.

בין אם אתם חדשים בתחום השכרת היאכטות או מפליגים כבר שנים רבות, בוודאי כבר גיליתם שחופשות ״על המים״, מלוות בדרך כלל בתחושת חיבור חזקה לטבע. 

אם בהפלגה לאורך החופים או בזמן עגינה במפרצים צלולים, הרוגע וההנאה שנובעים משהייה בסביבה הטבעית היא חלק בלתי נפרד מהעניין בחופשה מסוג זה.  אם אתם רוצים (כמונו) לשמור על הסביבה הימית טבעית ונקייה ככל האפשר, הגעתם למקום הנכון והכתבה הזו היא בדיוק בשבילכם. 

לפני שאתם יוצאים לחופשה הבאה שלכם, ריכזנו כאן כמה טיפים ״ירוקים״ לשייט ידידותי לסביבה, כך שכאשר יגיע הזמן לחזור הביתה, לא יישאר בים שום דבר מלבד זכרונות מושלמים מהההפלגה. זכרו שאף פעם לא מאוחר מדי לסגל הרגלים ידידותיים לסביבה בזמן החופשה הימית שלכם (קיים סיכוי גבוה שרובם בוודאי כבר רגילים אליהם בחיי היום יום שלכם). על ידי לקיחת אחריות אישית והקפדה על מספר הרגלים קטנים, גם אתם תוכלו לתרום לשמירת אזורי ההפלגה נקיים ובתוליים למען הדורות הבאים.

שמירה על הסביבה הימית: תחשוב עולמי, קנה מקומי

קנה בשוק המקומי מצרכים להפלגה

אחד הדברים הטובים והקלים ביותר שאתם יכולים לעשות, הוא לצאת לקניות בשוק המקומי (חוויה מומלצת בפני עצמה) ולצייד את הספינה בתוצרת טריה שגדלה או יוצרה באופן מקומי. 

מעבר לכך שתזכו לאכול אוכל טעים וטרי יותר, קנייה של תוצרת מקומית עוזרת בצמצום מרחקי ההובלה וכך מסייעת באופן משמעותי להפחת פליטות פחמן. 

בנוסף לכך, זה עוזר לתמוך בכלכלה המקומית ובעסקים הקטנים ביעד החופשה שבחרתם ומשאיר את תעשיית התיירות משגשגת ביעדי ההפלגה האהובים עלינו. 

חשבו על הסביבה הימית בזמן שאתם מורידים עוגן

עגינה ושמירה על הסביבה

יותר ויותר מדינות ומפרצים מתמלאים בכדורי עגינה, השתמשו בהם כמה שאפשר!

הורדת העוגן וגרירתו על קרקעית הים, עלולה לגרום להפרעה משמעותית לבעלי חיים ימיים ולהרוס בתי גידול ייחודיים ללא היכר. 

במידה וביעד שבחרתם אין ברירה אחרת אלא להטיל עוגן, השתדלו לעגון באזורים בהם קרקעית הים היא חולית או בוצית בלבד. 

קחו בחשבון שאזורים בהם קרקעית הים מורכבת מעשב ים, סלעים או שוניות אלמוגים, מהווים בית לבעלי חיים רבים ומגוונים שהם חלק בלתי נפרד מהמערכת האקולוגית המקומית ועלולים להינזק באופן בלתי ניתן לשיקום מגרירת שרשרת עוגן על פניהם.

נהלו את הפסולת באחריות

מיחזור פסולת ופינויה באופן אחראי נשמעים כמו הצעה ברורה, אבל בחיים על יאכטה זה משמעותי מאוד.  

אשפה שלא אוחסנה נכון יכולה להגיע במהירות בים (אם בטעות ואם כתוצאה מהתנהגות רשלנית). הקפידו לשמור את כל האשפה והפריטים השונים למיחזור, סגורים ומאובטחים על הסירה עד שתוכלו להשליך אותם במקום המתאים על היבשה.

תמיד תשאלו את התושבים המקומיים היכן ניתן למחזר או להשליך את האשפה. ביעדי הפלגה  מסוימים, פינוי האשפה על ידי הרשות המקומית נעשה בתדירות נמוכה יחסית, וכך עלולים תושבי האי ״להיתקע״ גם עם האשפה של היאכטות המבקרות.  

אמרו ״לא לפלסטיק״

אם תקפידו להימנע ככל האפשר ממוצרי פלסטיק למיניהם, תוכלו לחסוך באופן משמעותי בכמות האשפה שאתם מייצרים ותסייעו לשמירה על הסביבה. 

פלסטיק הוא כיום אחד החומרים הנפוצים ביותר בעולם והוא משמש לאריזות מוצרים, כלי אוכל חד פעמיים וכלים לאחסון. לצערנו, הוא מתכלה רק לאחר מאות שנים, ובינתיים האוקיינוסים שלנו מתמלאים בחלקיקי פלסטיק קטנים (מיקרופלסטיק) שפוגעים בסביבה הימית באופן משמעותי.

זכרו שכל יאכטה מצוידת בכלי אוכל איכותיים שניתן לשטוף אותם שוב שוב לשימוש חוזר. פחות בקבוקי פלסטיק וכלים חד פעמיים על הסיפון לא רק יועילו לסביבה, אלא גם יחסכו פסולת רבה במטבח ובשולחן האוכל. 

הימנעו מרכישת המון בקבוקי מים קטנים, במקום זאת רכשו בזול מי שתייה במיכלים גדולים מהם ניתן למלא כוסות שתייה לפי הצורך (הכי כדאי שכל המשתתפים יביאו כוס רב פעמית מבודדת משלהם, רצוי מהסוג ששומר על משקאות קרים לפרקי זמן ממושכים). 

שימרו על הסביבה הימית והשתמשו במוצרים אקולוגיים

מכיוון שכל הכיורים והמקלחות ביאכטה זורמים ישירות לים, לשימוש במוצרי ניקוי אקולוגיים (המאושרים על ידי EPA ) יש השפעה משמעותית על הסביבה. 

ישנן אפשרויות רבות של מוצרים ידידותיים לסביבה, כך שכל מה שאתם צריכים לעשות הוא לקרוא את התוויות ולחפש סבונים, שמפו, מרככים, ג'ל רחצה ופתרונות ניקוי אחרים שעשויים רק מרכיבים טבעיים ואינם מזיקים לסביבה. 

אם אתם רוצים לתרום לשימור האוקיינוסים, השתמשו רק במקדם הגנה שבטוח לסביבה הימית.

השאירו את הטבע כפי שמצאתם אותו

היופי הטבעי שניתן למצוא במהלך חופשה על יאכטה יכול להיות עוצר נשימה. הקדישו את הזמן להינות מהסביבה הטבעית בכיף ובשקט, מבלי להפריע לאף אחד ולשום דבר בדרך. 

בזמן שנירקול או צלילה בסלעים ושוניות אלמוגים, שימו לב לשמור נגיעה עם הגוף או הציוד שלכם. לפעמים גם נגיעה קלה או בעיטה לא מכוונת של סנפיר יכולה להרוס מאות שנים של גידול אלמוגים. 

במקום לקחת הביתה מזכרות כגון צדפים, קונכיות או אלמוגים, קנו מסגרת יפה ושימו בה תמונה מיוחדת מהחופשה שלכם. המוני מטיילים צפויים לבלות באותם החופים בהם תבקרו במהלך החופשה, ואם כולם ייקחו רק מזכרת קטנה, ההשפעה יכולה להיות משמעותית.

 

 

אולי יעניין אותך גם